Svoboda bez pravidel neexistuje

5 inspirativních osobností, 3 témata, 1 debata

29 / 7 / 2022 / Aktuality
3 min. čtení

V rámci Kongresu YD proběhla závěrem programu skvělá diskuse. V roli moderátora exceloval náš partner a kouč Marian Jelínek, který vyzpovídal Pavla Rydzyka, Renatu Mrázovou, Luboše Urbana, Marka Zouvalu a Michala Nadě. Inspirujte se 3 nejzajímavějšími tématy, která nám společná debata přinesla.

 / Jak vnímáte svobodu?

PR: Svoboda od něčeho. Svoboda k něčemu. Svoboda jako možnost individualizace. Řekl bych, že skloubit prostředí, načasování a talent mi pomohlo k vnitřnímu naplnění, díky kterému se mohu cítit svobodný.

RM: Je to vnitřní pocit a každý ji tak vnímáme trochu jinak. U svých dětí například vnímám svobodu tak, že bychom sice chtěli být jejich průvodci životem, ale neměli bychom jim na úkor toho zasahovat do jejich vnitřní svobody. Je proto důležité vymezit si její mantinely skrze vlastní hodnoty.

LU: Svoboda se pro mě pojí s důvěrou. Pokud někomu mohu například v práci dát svobodu, vyjadřuji tím svou důvěru a naopak.

MZ: Svoboda pro mě jednoduše znamená mít možnost se rozhodnout, kdykoli.

MN: Svoboda jsou pro mě i pravidla, bez kterých fungovat nemůže. Měla by mít stanovené své meze. Měli bychom si na základě svých hodnot uvědomovat, kde končí.

/ Co pro vás znamená síla emoce

PR: Člověk si sice vybírá své spolupracovníky, rozumově může dojít k pochopení, ale pokud neproběhne emoce, je těžké ji nahradit něčím jiným.

RM: Jdu svému týmu příkladem, a to až do zranitelnosti, kde s nimi sdílím i to, že něco nevím, nebo se mi někdy i něco nepovede. (Nesmí se to ale samozřejmě přehánět).

LU: Emoce najevo moc nedávám, když už „jdou ven”, tak je to vždy o nějakém úmyslném útoku, který jde proti mým osobním hodnotám.

MZ: Někdy nestačí jen racionálně vědět, co mám dělat. Důležité je podle mě vědět především proč to dělám. To je ta síla emoce.

MN: Emoce je jako dovednost. Nenáviděl jsem běh i kolo, ale i přes ten negativní vztah byla emoce silnější. Protože limity si tvoříme a stanovujeme my sami. Pokud nám je stanoví někdo zvenčí, najednou už jsou brány jako omezení.

/ Negativní věc nebo výzva, která mě posunula

PR: Pro mě to bylo jednoznačně zdraví, respektive mé zdravotní problémy. Hrál jsem hokej, v čase i mládežnickou extraligu. Člověk si sice spoustu věcí dokáže pílí a tvrdou prací oddřít, ale možná na to není psychicky připravený. Následkem stresu a neustálého tlaku jsem v 19 letech zažil kolaps. Musel jsem si to uvědomit, abych své tělo dnes mohl ovládat a cítit se opravdu dobře.

RM: Akceptovat to, že nemusím všemu rozumět.

LU: Z věcí, které mě posunuly, nevnímám asi žádnou negativně. Ta změna vždy měla nějaký důvod.

MZ: Pokora k tomu, že nejsme nesmrtelní, to mě asi nejvíc stále posouvá dál. Čím bezpečněji se člověk cítí, tím více riskuje.

Již brzy vám podrobně přineseme také jednotlivá témata, která naši kolegové a hosté otevřeli ve svých prezentacích. Zatím vám můžeme prozradit, že se máte opravdu na co těšit!

Datový zdroj 4@400xa