2

3 věci, které by vám neměly uniknout v týdenním souhrnu našich analytiků

2 / 2 / 2022 / Aktuality
3 min. čtení

Stejně, jako naše investice jsou i veškerá naše rozhodnutí zakládána na detailních analýzách od těch nejlepších profesionálů v oboru. Analytik a ekonom Ondřej Záruba, který je zakladatelem a majitelem společnosti Comsense analytics, nám se svým týmem zajišťuje profesionální analytický servis, díky kterému dokážeme vyhodnocovat, které aktivity a projekty pro nás mají smysl. Z jejich týdenního souhrnu jsme pro vás vybrali 3 nejdůležitější témata, která aktuálně hýbou trhem a jako investorovi by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti.

Přehnané obavy z české inflace

Inflace se v Česku v posledních měsících stala jedním z nejskloňovanějších témat.

Do podvědomí většiny z nás se vžila v negativním smyslu. Odborníci ji využívají jako jeden z hlavních argumentů pro zvyšování mezd, zdražování výrobků i zhoršování ekonomických plánů pro rok 2022. To nejdůležitější, co z toho pro investora plyne, ale v těchto debatách nikde nenajdete.

Co z toho pro nás tedy plyne? Česká národní banka přistoupila k razantnějším opatřením pomocí restriktivní měnové politiky. Tempo navýšení základní úrokové sazby je v kontextu české historie nevídané a lze si jen těžko představit, že by to na inflaci nemělo žádný vliv. Inflace však bude s největší pravděpodobností vyšší pouze během první poloviny roku 2022 a vzhledem k ostatním faktorům se tak nebude dít příliš dlouho. Hodnot okolo 10 % by sice mohla dosahovat, ale ne po delší období. Inflace tak bude v nejbližších letech nadprůměrná, ale ne v míře vyšší než 5 %.

Zasedání Bankovní rady 3. února

Tento týden možná dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Poslední tři zasedání Bankovní rady byly ve znamení skokového navýšení. Někteří hovoří o cíli 5 %, což za nás sice není úplně pravděpodobný scénář, nicméně, 4,0 - 4,25 % je klidně reálné.

Krize na Ukrajině hýbe světovými trhy

Krize těžce dopadá na evropské i světové trhy. V patové situaci se nachází například Německo, které je jako jeden z dominantních členů EU i NATO nuceno pomoci svým spojencům, současně má ale otevřený účet s Ruskem kvůli plynovodu Nord Stream 2, který je klíčový pro dodávky ruského plynu do Německa. Toho putuje v posledních týdnech k našim západním sousedům nejméně v historii a způsobuje to zvýšené ceny energií, které zatěžují celou ekonomiku. Za rok tak došlo k nárůstu cen energií až o 69 % a další eskalace by ceny mohla dostat ještě výše.

Investoři tak svoji pozornost přesměrovali například do ropy, jejíž cena půjde nahoru, pokud bude krize pokračovat, nebo v případě, že Rusko zahájí invazi. Z ekonomického hlediska se tato krize točí především kolem plynu, jehož dalším velkým zdrojem jsou americké dodávky LPG.

Zdroj: Comsense analytics

Datový zdroj 4@400xa