Naše nová společnost na trhu s energiemi První česká energie pod vedením Libora Janíčka oficiálně spustila provoz. Proč má smysl vytvářet novou společnost na trhu dodavatelů energie a plynu a v čem je energie od PČE jiná, se dočtete v našem novém rozhovoru s provozním ředitelem PČE Liborem Janíčkem.
Jaký je Váš profesní příběh, který Vás přivedl k nápadu založit První českou energii?
Jsem rodilý Brňák žijící aktuálně v Praze. Vystudoval jsem na VUT Fakultu strojní, Fakultu podnikatelskou a studoval na Fakultě sociálních studií. První manažersko-podnikatelskou zkušenost jsem absolvoval ve svých 19 letech, kdy mě napadlo, že bych si mohl přivydělávat ke studiu zprostředkováním krátkodobého pronájmu rodinných vil firmám během brněnských veletrhů. Vybaven nadšením, razítkem vyrobeným z dětské tiskárničky, a obchodní nabídkou sepsanou na mechanickém psacím stroji a nakopírovanou v copycentru jsem se do toho se svým kamarádem pustil. K našemu překvapení jsme vydělali za první měsíc 200 tisíc korun, což odpovídalo v tehdejší polovině devadesátých let asi dnešnímu milionu. Ovlivněn touto zkušeností jsem následujících téměř 15 let strávil v realitní branži. Byla to klasická realitní činnost, kdy jsem vedl tým okolo třiceti osob, ale také jsem spravoval vlastní komerční objekt. Další životní výhybka nastala před osmi lety, kdy jsem náhodou „zakopl“ o energetiku. Na první pohled mě zaujaly parametry tohoto odvětví, které by se daly shrnout jako „klienti jsou všichni“ a „prodává se úspora“. Začátky patřily oblasti obchodu a budování obchodních struktur. Následně jsem se díky sebevzdělávání a získávání zkušeností posunul do systémové roviny. Před čtyřmi lety jsem pod hlavičkou Bidli spoluzaložil a vybudoval vlastního dodavatele elektřiny a plynu, který má dnes deset tisíc klientů. Se stejným týmem lidí dnes stavíme firmu První česká energie a ambice jsou opět o stupeň vyšší.
Na čem tedy stavíte své ambice a kde se chcete pozicovat?
Pro úspěšný projekt v energetickém sektoru je nutné splnit kumulativně několik základních podmínek. Je to zkušený tým lidí, přístup k obchodním kanálům a finanční zázemí. V rámci seznámení s lídry skupiny YDC jsme dospěli ke společnému závěru, že těmito parametry disponujeme a máme chuť firmu vybudovat. Střednědobý horizont zhruba pěti až šesti let je stvořit středně velkého hráče, tedy dodavatele s minimálně vyššími desítkami tisíc odběrných míst. Ve finančních ukazatelích se bavíme o firmě s ročním obratem miliarda Kč plus.
Proč právě odvětví energetiky?
Před osmi lety jsem byl osloven jako klient makléřskou firmou na téma úspor elektřiny a plynu. V té době jsem vlastnil několik nemovitostí a tak jako většina populace jsem neměl ponětí o skladbě ceny energií. Stejně jako ostatní jsem platil a nevěděl přesně za co. Výstupem ze schůzky byla úspora několik desítek tisíc korun, což mě v té době překvapilo a nasadilo mi to brouka do hlavy. Následně jsem se seznámil s majitelem této firmy a začal v daném sektoru působit.
V čem se PČE liší od konkurence?
Chceme se profilovat jako dodavatel s komplexními produkty a solidními cenami.
Pro zákazníky máme dva druhy produktových řad. Ceníky Jistota, kdy dáváme klientům jistotu pevné ceny na 24 měsíců, a dále produktovou řadu Fér cena, což je fakticky plovoucí ceník odvislý od velkoobchodních cen na denním trhu. Obdobný produkt poskytuje díky systémové náročnosti v ČR jen minimum dodavatelů. Zákazník odebírá každou hodinu za tu cenu, která je pro něj v daný okamžik férová. V případě, že by došlo ke korekci cen na velkoobchodním trhu, klesne zákazníkovi cena u tohoto produktu okamžitě. V rámci šíře služeb jsme schopni dodávat i firemním zákazníkům, kteří odebírají elektřinu ze sítě vysokého napětí. Také jsme schopni dodávat zelenou elektřinu s garancí původu pro ekologicky smýšlející klienty. Do konce roku dále chystáme výkupy elektřiny z FVE a produkt virtuální baterie.
V neposlední řadě je pro nás důležitý i etický přístup k zákazníkovi a trhu. Z tohoto důvodu jsme se zavázali k dodržování dobrovolných etických standardů definovaných Energetickým regulačním úřadem. V rovině kultivace trhu se angažuji i soukromě, jsem členem pracovní skupiny, která se vyjadřuje k legislativním změnám a dává si za cíl definovat a zaručovat kvalifikační standardy pro energetické prodejce.
Má smysl bojovat s velkými a dlouholetými hráči na trhu?
Boj v pravém slova smyslu asi není to správné slovo. Řekněme, že jsme schopni se největším hráčům technicky vyrovnat a získat navrch v osobním přístupu k zákazníkovi. Rozšiřujeme tak možnosti výběru stávající potenciální klientele. Pragmaticky řečeno, každý rok změní dodavatele v České republice okolo 600 tisíc zákazníků. V našich možnostech je si část tohoto koláče ukousnout.
Kdo aktuálně tvoří tým PČE?
Jádro tvoří sehraný tým lidí s dlouholetými zkušenostmi v oboru. Vedoucí back-office je Kateřina Mrázová, která organizovala práci BO ve čtyřech energetických firmách. Petr Zedek, který má zkušenosti rovněž ze čtyř energetických firem, u nás působí jako manager zákaznického servisu a senior analytik. Jiří Patlejch s 35 lety zkušeností v obchodním managementu a mezinárodní diplomacii má v PČE na starost externí distribuční kanály. Další zkušení profesionálové průběžně nastupují.
Jaké máte s PČE cíle a plány?
Cíl je uspět. Primárním cílem je efektivní zúročení investovaných prostředků ze strany YD Capital, ale i podpora prestiže a synergie celé skupiny. Chceme vybudovat firmu, jež bude tržně významná, bude ve střednědobém horizontu generovat relevantní zisk a poskytovat svým klientům kvalitní služby. A my, lidé z PČE, chceme být na svou práci hrdí.
Zjistěte více o produktech První české energie na webu prvniceskaenergie.cz.