Kamila Ulčová 1600x1600 1

Kamila Ulčová hostem našeho Sweet FrYDay na téma „Konstruktivně aktivní komunikace jako klíč k úspěchu v osobním i profesním životě”

27 / 3 / 2024 / Aktuality
7 min. čtení

Kamila Ulčová je akreditovaná neurokoučka, lektorka kognitvně behaviorálních studií, expertka komunikace, moderátorka a autorka knih. Téměř 20 let se věnovala televiznímu, rozhlasovému i veřejnému moderování, publikování a produkci v předních českých médiích jako je Český Rozhlas, Česká Televize, TV Nova nebo Prima. Nyní své zkušenosti s komunikací propojuje s profesionálním koučinkem.

Neurokoučink, kterému se věnuji, je mezinárodně uznávaná koučovací služba, která se opírá především o poznatky moderní neurovědy. Prioritou je pro mne vzájemný respekt, lidskost, pozitivní přístup, náročnost a struktura celého procesu. Vždy mne zajímá především proces kognitivní transformace člověka a otisk této změny ve skutečném životě. Fascinuje mne posouvání hranic rigidního vidění světa a našeho kritického myšlení,” vysvětluje Kamila.

V současné době spolupracuje jako lektorka koučinku a komunikace s několika prestižními školami, mezi které patří Newton University, Mindset Academy, Academy Education nebo Attavena.

 

/ Osobní příběh a cesta k sebepřijetí

Kamila s námi sdílela svůj příběh a cestu k sebepřijetí, která se stala základem její profesionální kariéry.

Jaké události a zkušenosti formovaly vaši kariéru a přístup k osobnímu rozvoji?

Když o tom tak přemýšlím, už od dětství jsem si budovala rozlehlý vnitřní svět, ve kterém se mi různě potkávala realita s nespokojeným myšlením a přebujelou fantazií. Taková jsem byla, ale myslela jsem si, že to není správné, a tak jsem se snažila vyhovět okolní poptávce, skrývala jsem se, což mne párkrát přivedlo na kraj pomyslného duševního i fyzického útesu. Bylo ve mně tolik strachu, že blokoval snad úplně všechno, od metabolismu, přes kreativitu až po jakýkoliv rozvoj. 

Pak mě ale přestalo bavit být králíkem a rozdmýchala jsem tu jiskru z dětství. 

Tehdy, když jsem se rozhodla svému strachu vědomě postavit, a mnohokrát jsem v tom selhala, začala jsem měnit svůj život a celý jeho kontext.

Překonat strach a dosáhnout plného potenciálu znamená osvobodit se od nefunkčního myšlení a naučit se vidět neúspěch jako součást cesty k úspěchu. To se snažím v koučinku s lidmi předat dál.

Začínala jsem v médiích, kde jsem se učila významu komunikace. Během let jsem si uvědomila, že klíčem k úspěchu je nejen mluvit, ale i naslouchat a porozumět potřebám ostatních.

Jak vám osobní zkušenosti pomohly porozumět potřebám a výzvám, se kterými se setkávají vaši klienti?

Pro koučing je důležitá především empatie a schopnost porozumět vnitřním motivacím lidí. Na druhou stranu vnímám, že by moje osobní zkušenosti mohly být také omezující nebo zavádějící. Je to moje osobní agenda a já umím být přesvědčivá a výmluvná. Musím a chci si dávat pozor, abych s klienty nemanipulovala ve snaze jim „dobře poradit”. Takže raději naslouchám a přemýšlím o myšlení svého klienta, než o tom, jak vyřešit jeho/její situaci. Na to si nakonec vždy přijdou sami.

 

/ Přijetí sebe, překonání strachu a dosažení plného potenciálu

Kamila nám pověděla o svém procesu osobní transformace a jak tento proces využívá při práci se svými klienty.

Můžete popsat, jaký byl váš proces osobní transformace a jak se tento proces odráží ve vaší práci s klienty?

Tak nejdřív jsem musela dospět, což mi trvalo pekelně dlouho. Pak jsem prošla obdobím „krásná a úspěšná,” které bylo navrch huj a vespod trochu fuj, sebeúcty málo, sebekontroly naopak nadbytek. Vyčerpaná jsem se musela začít kamarádit sama se sebou.

Dnes panické ataky a různé depresivní tenze vnímám jako dar, katarzi, které mi pomohly se potkat. Jsem ale ze své podstaty světlonoš, roztleskávačka a až obsedantní optimista. Takže moji klienti často odchází s úsměvem na tváři a pocitem, že „ono to půjde.” A to je moje mise.

Jak pomáháte lidem překonat strach, aby mohli dosáhnout svého plného potenciálu?

Pokouším se jim pomoci se osvobodit z rámců nefunkčního myšlení. Učím je kritičtěji myslet. Ukazuji jim, že neúspěch není opak úspěchu, ale jeho součástí. Snažím se je převést přes horizont jejich obzoru. Někdy to může být náročné, ale já za tím vidím hodnotu. V úplně každém člověku. A taky se často zasmějeme.

 

/ Význam efektivní komunikace ve firemní kultuře

Dále jsme se zaměřili na roli komunikace ve firemní kultuře. Kamila zde zdůraznila, že „efektivní komunikace je základem zdravé firemní kultury, která podporuje rozvoj empatie a sociálních dovedností.

Jakou roli podle vás hraje efektivní komunikace ve vytváření a udržování zdravé firemní kultury?

Nesmírnou! Biblicky řečeno, na počátku bylo slovo, komunikace je kódový zdroj všeho, energie kódovaná v informacích a emocích. I když s někým nemluvíte, komunikujete a něco vzkazujete. Pokud si představíte skupinu lidí, kteří se společensky dohodli na tom mít společný cíl a prosperovat, není možné podcenit právě komunikaci. Poslední expertízy sociologů a psychologů dokazují, že pro úspěch a přežití v budoucnosti není ve skutečnosti klíčový egoismus a systém hrozba-odměna, ale sociální gramotnost a rozvoj empatie. Jedině tak lze užitečně čerpat lidský kapitál, který je skutečným bohatstvím firmy. Takže, ano, mluvme spolu!

Jaké techniky a strategie používáte ke zlepšení mezilidské komunikace ve firmách?

Moje technika je upozornit je na to, že jsou lidé, pěkně zpátky k podstatě. Mám fígl, který všechny baví, a to jsou různé evoluční mechanismy našich interakcí. To používám, aby se lidé uvolnili, protože když jste v tenzi, tak prostě nemůžete pořádně přemýšlet, jen opakujete „ty správné vzorce.”

Současný řečník musí být lidský, autentický, efektivní, kreativní a především samostatně myslící. Když máte strach, že se přeřeknete, řeknete něco špatně, nebo se naučíte hloupý vtip na začátek prezentace, jak vám to poradili na kurzu, strašně moc svého skutečného a jedinečného potenciálu házíte do koše.

 

/ Podpora kreativity ve firemním prostředí

Na téma kreativity v osobním rozvoji a firemní kultury Kamila podotýká: „Kreativita je evoluční nástroj k přežití. Firmy by měly podporovat kreativní myšlení svých zaměstnanců, což vede k inovacím a konkurenční výhodě.”

Jak mohou firmy podporovat kreativitu u svých zaměstnanců a jaké jsou podle Vás hlavní přínosy?

Víte, často doufáme v TEN nápad - geniální, jedinečný a čistý jako diamant. Jenže takhle lidská mysl nefunguje. Ve skutečnosti je třeba odvést spoustu kvantitativní mentální práce a pak ty hromady hlíny, kamení a žížal přebrat, protože diamanty jsou trochu zabahněné a mohou vypadat jako kousek bezcenného skla. Jenže tam někde jsou. 

Největší nepřátelé kreativity jsou rigidní myšlení, lenost a strach. Takže pokud chcete mít kreativní zaměstnance, měli by mít bezpečný a motivující prostor, kde můžou přemýšlet a mluvit beze strachu. A trénovat! Zní to nudně, ale je to pořád stejná písnička. Čím víc budou lidé svobodně přemýšlet tzv. „out of the box," tím lépe jim to půjde. Náš mozek je neskutečně flexibilní a chová se metaforicky, jako sval.

Praktické rady pro osobní i profesionální rozvoj

Na závěr s námi Kamila sdílela praktické rady, jak začlenit její učení do každodenního života a pracovního prostředí.

Začněte u sebe a dělejte malé kroky každý den. Nečekejte na „až jednou” zmoudřím, pochopím, něco se stane, někoho potkám, nebo přečtu tu správnou knihu, nebo až to začnou dělat ti druzí a já se pak přidám. Udělejte něco pro sebe už dnes. Klidně něco malinkého, ale prostě začněte. Malé kroky mohou mít velký význam. Zdravý životní styl a svobodné myšlení jsou základem pro úspěšný osobní i profesionální život.

Můžete nabídnout nějaké konkrétní nástroje nebo cvičení, která pomáhají v osobním rozvoji a zlepšení firemní kultury?

Pokud budu konkrétní, tak začněte zdravě žít. Jíst kvalitní a zdravé jídlo, jíst málo, přirozeně a hodně se hýbat, spát a také odpočívat.

Pak budete šťastnější, produktivní, odolní a budete mít energii, sebeúctu a život ve svých rukách. Možná jste čekali něco jiného, ale já doporučuji toto, protože je to základ pro úspěšný život. I ve firmě.

 

/ Výhled do budoucnosti

Na otázku o budoucnosti a vývoji osobního rozvoje a firemní kultury Kamila odpověděla optimisticky: „Jako optimista si dovolím vidět budoucnost skvěle. Tedy pokud si to zvolíme a začneme ji realizovat. Konkrétně vidím budoucnost ve znamení kritického myšlení, sociální a kreativní inteligence. Je důležité, abychom se nechali inspirovat, naslouchali a sdíleli. Svět frčí vpřed jako ještě nikdy předtím, držme si klobouky!"

Jaká je vaše vize pro vzájemné obohacení osobního a profesionálního života?

Moje vize je vyměnit nevraživost za inspiraci, řečnění za naslouchání, samotu za sdílení a strach za odvahu a radost ze života.

Kamila zanechala povzbudivé slovo pro všechny, kteří se chtějí věnovat svému osobnímu rozvoji a posílit firemní kulturu: „Věřte ve své sny a každý den dělejte kroky k jejich realizaci. Jedině společně můžeme tvořit inspirativní a podporující prostředí."

 

(Pro ty, kteří by se chtěli dozvědět více o práci Kamily Ulčové, nebo se s ní spojit, nabízí e-mailovou adresu kamila.ulcova@seznam.cz.)

Datový zdroj 4@400xa