K příležitosti vydání knihy Mentální odolnost, která částečně vyšla i v nákladu YDC, vám přinášíme rozhovor s jejím autorem a naším dlouholetým partnerem Radimem Valigurou, se kterým společně nahlédneme i na celý proces toho jak a proč kniha vlastně vznikla.
Co vám kniha dá, když si ji přečtete?
Zjednodušeně řečeno je kniha v podstatě autentickým záznamem mé práce s klienty, a to zde konkrétně s týmem manažerů, kteří jsou neustále tlačeni k lepším výsledkům.
Ze zpětné vazby od lidí, co již knihu četli, to pro ně bylo, jako by byli u mě na semináři. Takže přečtení knihy přinese absolvování speciálního rozvojového workshopu, jen knižní formou.
Proč je mentální odolnost tak důležitým tématem?
Je to dovednost udržet aktivitu šedé kůry mozkové, která zajištuje naši inteligenci a která má ale často tendenci díky stresu oslabovat. V dnešní bezprecedentní době je tato dovednost obzvlášť důležitá, protože pomáhá lépe čelit stresu a udržet tak více zdravé prostředí v našem organismu.
Při čem vznikla YDea knihu sepsat?
Ta myšlenka se objevovala vždy, když za mnou po mých seminářích chodili lidé s otázkami, jestli na toto téma existuje nějaká literatura. Neuměl jsem jim jednoduše odpovědět. A když vnější covidové okolnosti zařídily více prostoru, pustil jsem se do psaní.
Jaký je to pocit změnit YDeu na hmotu?
Velmi nový a zajímavý. Přiznám se, že i plný očekávání, jak moc bude kniha pro čtenáře srozumitelná. Jedna věc je vést naživo seminář a vysvětlovat téma mnoha způsoby, druhá je mít k dispozici pouze psanou formu projevu.
Byla pro tebe kniha výzvou, nebo to šlo, jak se říká „samo“?
Vzhledem k tomu, že vše, co je v knize, jsem svým způsobem x-krát prožil, šlo to v podstatě samo. Psaní pro mě bylo svým způsobem i určitá terapie pro to, jak si uspořádat myšlenky. Předpokládám, že to má podobně každý autor.
Jak jsi se vůbec dostal k práci s energií v této formě? Kdy sis začal uvědomovat, že k energii přistupuješ jinak, než například lidé ve tvém okolí?
Když jsem ještě fungoval jako kouč profesionálního sportu, vnímal jsem energii hlavně přes kvalitně provedený sportovní pohyb. Tam nebyl žádný problém se srozumitelností pro klienty, protože účinek správně zaměřené energie šel pocítit okamžitě. Dal se fyzicky ukázat a lidé, se kterými jsem spolupracoval, to chápali.
Když jsem ale během dalších let začal studovat metody energetické psychologie, zjistil jsem, že mluva, která se zde používá, je pro svět vrcholového výkonu, kde poskytuji své služby, nesrozumitelná a prakticky nepoužitelná. Přitom ty věci, které tato oblast zastupuje, jsou pro náš život tak cenné. Uvědomil jsem si, že s rostoucím stupněm pochopení roste stejnou měrou i nárok na způsoby, jak tyto věci srozumitelně vysvětlit a předat.
A protože se živím jako někdo, jehož posláním je tyto způsoby najít, dovedlo mě to k formě racionálně-ezoterického projevu, kterou zastupuji teď a která je i částečně popsána v knize.
Je pro některé lidi práce s energií snadnější než pro ty druhé? Čím například musí člověk disponovat? Nebo stačí jen chtít?
Ano, každý to má jinak. Záleží na mnoha faktorech, především to, z jakého pocházíme prostředí. Mám na mysli rodinný a jiný výchovný systém, jak moc jsme ve svém fungování navyklí vnímat i pravou mozkovou hemisférou. Ale jak se říká, kdo hledá, ten najde. Takže touha po poznání je základ.
Píšeš, že energie je jen jedna - není špatná ani dobrá-, ale co když z někoho cítíme dobrou, nebo naopak špatnou energii?
Tak je jen na nás, jak se k tomu postavíme. Základ tématu mentální odolnosti je uvědomovat si, že máme v každém momentu svobodnou volbu. Toto uvědomění nám pak umožní se nastavit dle toho, co je pro nás v daný moment výhodné.
Jak poznáme, že naše „proč“ jde z nitra? A není jen povrchní?
Čím více se v těchto věcech budeme orientovat a na sobě pracovat, tím hůře nám půjde zůstat povrchní. Takže s každým novým poznáním přirozeně poroste i hloubka našeho proč.
Co když naše nitro neodpovídá na naši otázku „proč”?
Tak nezbývá než dále hledat. (smích)
Jak si zvyšuješ kvalitu své energie ty?
Neustálým sebevzděláváním a aktivitami vedoucími k vytváření nových forem, jak zprostředkovat toto téma více lidem. Takto zaměřená pozornost mě neustále vrací k sobě samotnému a dává mi vlastní sebereflexi.